Copiii și părinții romi vor la școală

www.vreaulascoala.ro

POSDRU ID 132996

Acest website este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013

Beneficiarii proiectului au învăţat să facă hârtie manuală la Moara de hârtie de la Comana

 

Școala Gimnazială  nr. 3 Giurgiu, județul Giurgiu

Mentor: Luminița Feraru

Vizita elevilor din Școala Gimnazială  nr.3 Giurgiu, județul Giurgiu la Moara de hartie de la Comana s-a inscris in seria de excursii, oganizate în perioada 2 – 9 noiembrie 2015  in cadrul programului de mentorat din proiectul „Copiii şi părinţii romi vor la şcoală!”.

La  Moara de hârtie, elevii au beneficiat de un atelier practic de hârtie manuală unde fiecare copil a putut să vadă cum se realizează o bucată de hârtie manuală.  Mai mult decât atât, au realizat ei însăşi bucată de hârtie manuală pe care au luat-o apoi cu ei, ca amintire. Au avut ocazia să asculte şi povestea hârtiei, care au fost primele obiecte pe care s-a putut scrie de-a lungul istoriei şi din ce erau confecţionate acestea.